Stejně jako zaměstnanci, i OSVČ mohou dosáhnout nemalých výhod tím, že si budou platit životní pojištění. Jak je získat a co tím získáme, si povíme na následujících řádcích.

Sleva na dani!

Životní pojištění spadá do podobné kategorie, jako penzijní připojištění – dlouhodobě si jím spoříme na stáří. U životního pojištění to není tak zřejmé, ale ne nadarmo se jednomu z typů životního pojištění říká důchodové. Ano, životní pojištění OSVČ nemusí být sjednáno s ohledem na důchod – pro získání slev na dani je to však nutné a rozhodně se to vyplatí.

Životní pojištění OSVČ musí být sjednaní alespoň do 60 let věku a alespoň na 5 let. Pokud tyto podmínky splněny nejsou, na výhody nemáme nárok. A pokud jsou tyto podmínky porušeny v průběhu pojištění, musíme slevy na dani zpětně vrátit.

Pokud ale všechny podmínky splníme, můžeme se těšit na odpočet od základu daně ve výši až 12 000 Kč ročně, případně 24 000 Kč ročně pokud zároveň využíváme i maximální odpočet penzijního připojištění.

Jen na hlavní krytí!

Sjednáváte-li si smlouvu životního pojištění, musíte dbát na některé věci – od základu daně si můžete odečíst pouze částku za hlavní krytí – od své pojišťovny, či pojišťovacího poradce/makléře požadujte, ať vám tento údaj přehledně a jasně poskytne. Životní pojištění totiž často obsahuje i řadu připojištění, která se od základu daně odečítat nedají. Odečítá se pouze částka na hlavní krytí.

Pro maximální efekt je tedy nutné na hlavní krytí zaplatit alespoň 1 000 Kč měsíčně. Při využití odpočtu ze základu daně a s očekávaným zhodnocením nad hladinou inflace jde o jeden z nejlepších druhů spoření na stáří – pokud chcete mít jistotu, můžete využít garantovaných produktů, které mají předem vypočtenou částku, kterou na konci pojištění (tzv. dožití) dostanete – tato částka se může už jenom zvyšovat, pokud například přijmete protiinflační balíčky (zvýšení pojistného i krytí) nebo když pojišťovny připisuje v úspěšných letech svým klientům podíl na zisku.