Všichni asi dobře víme, že naše reálná (čistá) výplata se poměrně výrazně liší od té hrubé, nebo dokonce “super-hrubé”. Téměř polovina peněz vydaných zaměstnavatelem jde právě na zdravotní a sociální pojištění.

Kolik vám stát vezme?

Následující čísla se neposlouchají moc dobře - 4,5 % na zdravotní pojištění a 6,5 % na sociální pojištění ještě působí jako velmi rozumná daň za důchodový a sociální systém, zdravotní péči a nemocenskou. To ale samozřejmě není vše. Pokud připočítáme dalších 15 % jako daň z příjmu, dostaneme rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou (celkem tedy zaplatíme daně ve výši 26%).

Zdravotní a sociální pojištění ale platí i zaměstnavatel

S tím, co odvádíme my, by stát ale ani zdaleka nevyšel – důchody, sociální a zdravotní systém stojí mnohem více, obzvláště když jdou peníze na jednu hromadu do státního rozpočtu, kde se až poté znovu rozdělují (procenta určená různým druhům pojištění tedy mají spíše informativní charakter a jsou spíše k zlosti při výpočtech mzdy).

Zaměstnavatelé tedy platí další, tentokrát už opravdu výrazná, procenta na zdravotní a sociální pojištění – jde o 9 % u zdravotní a 25% u sociálního.

Určujícím číslem, které vše výše napsané shrnuje, jsou mzdové náklady zaměstnavatele a jejich porovnání s čistou mzdou (prakticky totiž všechny peníze na pojištění i daně odvádí přímo zaměstnavatel) – pokud máte na výplatní pásce 15 000 Kč čistého, pak vězte, že zaměstnavatel na tento plat musí vydat zhruba 26 000 Kč. Vy tedy dostanete 15 tisíc a stát 11 – celkové zdanění dosahuje cca 40%. Polovinu svého času pracujeme na stát, což je dobré vědět.

Bez ohledu na výši a razantní dopad na naši mzdu, jsou odvody na zdravotní a sociální pojištění zcela nezbytné – co se týče zdravotní péče, náš stát patří dlouhodobě mezi světovou špičku. Snad tedy hlavně zamrzí roztříštěnost celého systému, kdy přímé a nepřímé daně a různé poplatky znamenají čím dál těžší orientaci v problematice – jen důchodové pojištění se může pochlubit hned třemi slavnými pilíři…