Dlouhodobé cesty do zahraničí znamenají problémy s pojištěním a to větší, než běžné dovolené, nebo pracovní cesty. Existují totiž dvě možnosti, jak se pojistit. Můžeme využít buď dlouhodobé, nebo roční cestovní pojištění. Rozdílů je hned několik.

Pojištění dlouhodobé cesty, které se počítá stejně jako standardní cestovní pojištění (tedy cena roste za každý den, na který se plánujeme v cizině zdržet), je vhodné na dlouhodobé cesty, protože není omezeno jedním nepříjemným pravidlem, které roční cestovní pojištění staví do těžké role. V čem je tedy roční cestovní pojištění jiné a nevýhodné?

Pojišťovny si pro celoroční cestovní pojištění kladou nepříjemnou podmínku – musíme se jednou za čas vracet do vlasti. Je tedy omezena délka jednorázového pobytu v zahraničí a to nejčastěji na měsíc, nebo 45 dní. Na druhou stranu není omezeno, kolikrát do ciziny můžeme vycestovat. To nic nemění na tom, že vracet se každých 30 dní do vlasti je nejen dost nepraktické, ale také velmi nákladné. Naopak, pokud často cestujeme do zahraničí na pár dní, nebo týdnů, třeba na pracovní cesty, je roční cestovní pojištění naprosto perfektním řešením, protože je velmi levné.

Nenechte se v tomto případě ukolébat tím, že váš pohyb není monitorován a nikdo vám nedokáže, že jste strávili v cizině déle, než pojišťovna povoluje. Pokud se vám něco stane, bude pojišťovna velmi usilovně záležitost prošetřovat, což může vyústit i v to, že budete muset dokazovat, že váš konkrétní pobyt nebyl delší, než měl být.

Jak už jsme zmínili, roční cestovní pojištění umí být opravdu nadstandardně laciné – cena 1 000 Kč je určitě více než přijatelná. Podobné sazby nabízí většina pojišťoven v České republice – je důležité si však pečlivě zjistit, co v tomto pojištění máme kryto, abychom nebyli nakonec nepříjemně překvapeni.