Lidé v České republice mají k pojištění, mírně řečeno, chladný vztah. Nutno říct, že zcela neprávem. Životní pojištění je nástrojem, který uchopí-li se správně, dokáže zázraky.

Ať už si vybereme investiční životní pojištění, nebo to kapitálové, máme nárok na určité bonusy od státu. Jedním z nich je fakt, že si částku určenou na hlavní krytí můžeme odečíst od základu daně, čímž můžeme ušetřit až 1 800 Kč ročně. Toho dosáhneme, když si na hlavní krytí platíme alespoň 12 000 Kč ročně, tedy 1 000 Kč měsíčně. Podmínkou je, že jde životní pojištění uzavřené alespoň na pět let a s výstupním věkem alespoň 60 let (tedy velmi podobné podmínky, jako u penzijního připojištění, které má stejný význam – spoření na penzi).

Ještě větší výhodou je příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění. Ten je bezesporu vůbec největším plusem životního pojištění (a opět, i penzijního připojištění). Příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění může být libovolný, ale efektivní je pouze do částky 2 000 Kč měsíčně – tolik si totiž zaměstnavatel může odečíst jako nákladovou položku. Co z toho vyplývá? Že příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění se nedaní, ani na jedné straně (zaměstnavatel/zaměstnanec) – zaměstnavatel tedy nemusí z této částky odvádět dalších 25 % na sociální pojištění a 8 % na zdravotní pojištění. Ani zaměstnanci z této částky neplatí daně, ani pojištění.

Nejlépe to vynikne na příkladu: zaměstnavatel se rozhodne, že svým zaměstnancům přidá (výjimečně nikoliv práci). Rozhoduje se, jak to udělat, ale rozhodně nechce, aby ho to stálo více, než 2 000 Kč na zaměstnance a měsíc. Kolik dostane zaměstnanec a kolik celkem stát? Při hrubé mzdě 20 000 Kč před zvýšením je čistá mzda 15 850 Kč a náklady zaměstnavatele 26 800 Kč. Po zvýšení, kdy zaměstnavatel platí celkem 28 800 Kč, je čistá mzda cca 16 900 Kč. Takže na zvýšení mzdy o 1 000 Kč musel zaměstnavatel dát 2 000 Kč – nic moc.

Příspěvek zaměstnavatele na životní pojištění stojí 2 000 Kč, které také zaměstnanec dostane. Navíc se mu bude dlouhé roky úročit.

Otázka, co se vám zdá výhodnější, je zcela zbytečná.