Lidé nemají rádi pojištění, ale v některých situacích nemají na výběr – pojistka na auto je toho názorným příkladem. Nutnost mít sjednané povinné ručení je zakotvena v zákonech (tedy pokud vlastníme a provozujeme motorové vozidlo) a vyhýbat se této povinnosti nás může přijít pěkně draho.

Pojistka na auto ale není jenom o povinném ručení. Existuje i havarijní pojištění, které na rozdíl od povinného ručení chrání náš majetek. Pojistka na auto byla dlouho dost drahá záležitost – po uvolnění trhu a rozpoutání konkurenčního boje pojišťoven začaly ceny výrazně padat. Na ceně se v dnešní době velmi výrazně podepisuje i zkušenost a kvalita řidiče – to díky bonusovému systému, který může znamenat až 60% slevy i 200% přirážky.

Protože je pojistka na auto tak hojně využívaná (miliony a miliony pojištěných vozidel v ČR), ujaly se jí i různí zprostředkovatelé – ti ji nabízejí hlavně po internetu a nejvíce se v této oblasti daří srovnávačům pojištění.

Ceny pojištění automobilů už jsou, podle pojišťoven, na samém dně. Jak ale ukazuje nedávný vývoj, je stále kam pokročit – novou cestou je zkvalitňování služeb a rozšiřování krytí za stávající ceny. Příkladem mohou být asistenční služby, jejichž základní balíčky dává zdarma k povinnému ručení snad každá pojišťovna. Obdobné je to s pojištěním střetu se zvěří pro povinné ručení zdarma, protože svým charakterem jde o typickou součást pojištění havarijního.

Pojistka na auto je tedy dnes levnější a výhodnější, než kdy jindy. Považte, průměrná cena povinného ručení se pohybuje kolem 3 000 Kč a to ještě mnoho lidí může tisíce ušetřit díky srovnávačům. Proto vzniká prostor i pro havarijní pojištění, které bylo dlouho tak drahé, že si ho téměř nikdo nemohl dovolit. A že má havarijní pojištění smysl, o tom nemusíme ani vteřinu pochybovat.