Obrovský boom zadlužování českých občanů, potažmo celých domácností v posledních 10 letech s sebou nese i další zajímavé úkazy. Jedním z těch pozitivnějších je pojištění schopnosti splácet, které se lidé naučili využívat a vyžadovat. Jak nám pomáhá?

Pokud si bereme půjčku – a je jedno jakou, zda hypotéku, spotřebitelský úvěr, bankovní nebo nebankovní – máme možnost se pojistit pro případ, že nebudeme moci splácet. Toto pojištění nás samozřejmě něco stojí – existují levné i drahé varianty a to podle toho, proti kterým rizikům se necháme pojistit.

Nakousnuli jsme rizika. Ta jsou u pojištění schopnosti splácet celkem čtyři a je záhodno je kombinovat, ne-li využít všechna najednou. Začněme těmi nejlevnějšími:

Pojištění úvěru pro případ smrti

Tady není co řešit – pokud máme sjednáno toto pojištění, pak za nás pojišťovna doplatí úvěr, když zemřeme. Tato pravděpodobnost je ale mizivá, takže je toto pojištění schopnosti splácet velmi levné.

Pojištění pro případ invalidity

Pro tento druh pojištění patří to samé, co pro výše zmíněný. Je však ještě důležitější, protože v případě invalidity dochází nejenom k propadu příjmu rodiny, ale také ke zvýšení nákladů – trochu drsně řečeno, mrtvý člověk už nás nic nestojí, ale invalidní člověk ano.

Pojištění pro případ nemoci

Tady už se dostáváme k mnohem užitečnějším a dražším službám. Dlouhodobá nemoc znamená propad příjmů, který nám může zabránit splácet půjčky, proto je dobré se proti této eventualitě pojistit.

Pojištění pro případ ztráty zaměstnání

Velmi aktuální riziko, které se vyplatí zejména pro lidi zaměstnané v ohroženém nebo pracovníky přeplněném odvětví. Pojištění schopnosti splácet nám v takovém případě pomůže tím, že za nás splácí úvěr, zatímco jsme nezaměstnaní.