Víte, co doporučují chovatelé a odborníci lidem, kteří se při koupi zvířete a psa obzvlášť zajímají o jeho cenu? Doporučují, ať netlačíme na přehnaně nízkou cenu, protože pořizovací náklady jsou jen zlomkem toho, co nás bude pes každoročně stát po jeho pořízení.

Jedná se o tisíce až desetitisíce za stravu, hračky a hlavně péči o zdraví. Není tedy divu, že existuje pojištění psů, které nám v určitých situacích dokáže finančně výrazně pomoci. Co takové pojištění psů vlastně obsahuje?

Nejdůležitější je asi náhrada výdajů za ošetření, léky a operace našich pejsků. Může jít až o desítky tisíc korun a pojišťovna nám tyto náklady dokáže výrazně snížit. Funguje zde ale takzvaná spoluúčast a to dost vysoká, takže nám pojišťovna nikdy nezaplatí celou cenu léčby.

Druhou důležitou součástí pojištění psů je pojištění odpovědnosti za škody způsobené naším čtyřnohým miláčkem. Jde přitom o škody na majetku, zdraví i finanční újmy (například náhrada platu za dobu pracovní neschopnosti, kterou náš pes způsobil). A jak mnozí z vás už asi vědí, pejsek dokáže i v dobré víře napáchat opravdu velkou paseku.

Pokud se vám zdá, že se to nemůže vyplatit, že pojišťovna přece potřebuje na pojištění vydělávat, pak nemáte pravdu – tedy samozřejmě, pojišťovna vydělávat potřebuje a dělá to prodejem pojištění, ale tady jde o něco jiného – 10 lidí sice od pojišťovny sice dostane za dobu pojištění méně, než za něj zaplatí, ale ten jedenáctý ušetří mnohonásobek. Je to v podstatě solidární systém, kterého se účastníme, abychom v případě velkých nákladů finančně přežili. A o tom je vlastně každé pojištění, nejenom to pro pejsky.

Důležité upozornění: čím dříve (v nižším věku psa) si pojištění psů sjednáte, tím nižší pojistné za něj budete platit. S věkem psa pak neroste pojistné, ale spoluúčast majitele na ceně veterinárních zákroků.