Cizinci na našem území musejí být ze zákona pojištěni. Stejně jako my, když jedeme do cizí země. Stejný je i systém, kdy existují v zásadě dvě možnosti pojištění:

1)      Občané států Evropské unie mají nárok na lékařskou péči na základě zdravotního pojištění, které si platí ve své domovině. Toto pojištění prokazují stejným malým modrým průkazem, který u sebe asi nosí každý z nás. I pro tyto cizince může být zajímavé využití druhého typu pojištění, i když ne tolik, jako je pro nás, když cestujeme do jiných zemí EU.

2)      Druhou možností je typicky komerční pojištění cizinců, které se skládá z pojištění léčebných výloh a dalších připojištění. Jde vlastně o to, co při cestách do zahraničí nazýváme cestovní pojištění. Pojištění cizinců z EU tímto způsobem může být prospěšné právě díky připojištěním, které jinak nedostanou – například připojištění zavazadel, úrazů, odpovědnosti a podobně.

Pro české občany cestující do EU je komerční cestovní pojištění takřka nezbytné, protože v řadě zemí se platí vysoká spoluúčast, což nám veřejné zdravotní pojištění České republiky nenahradí – z cestovního pojištění ale tyto peníze zpátky dostaneme.

Zpět ale k pojištění cizinců – ti jsou totiž povinni být pojištění po celou dobu, kdy se na našem území vyskytují. Může se tedy stát, že si pobyt prodlouží a cestovní pojištění sjednané v jejich zemi prostě vyprší. To mohou vyřešit na našem území využitím právě tohoto produktu. Naštěstí pro cizince, je toto pojištění možné sjednat hned u několika pojišťoven a cenově nejde o nic strašného – i za několikaměsíční pobyt zaplatí jen pár tisíc korun.

Proto se ani zdaleka nevyplatí riskovat a pojištění si nesjednávat – cizinci by mohli snadno na vlastní kůži (peněženku) poznat, že ačkoliv u nás spoluúčast není vysoká, léčba je stejně drahá, jako kdekoliv jinde, a může stát statisíce korun i miliony.