Existují určité druhy pojištění, které bychom neměli podceňovat a vždy si je raději sjednat. Nepočítáme sem ty povinné, jako je povinné ručení, ale raději ty, u kterých máme hodně co ztratit, ale nikdo nás netrestá, když si je nesjednáme. Patří sem zejména pojištění bytu a domácnosti, nebo obecně jakékoliv nemovitosti, a také cestovní pojištění.

Pojištění bytu a domácnosti bychom měli sjednat, i když jsme pouze v podnájmu – některé pojišťovny to dovolují a my si tím můžeme ušetřit opravdu hodně starostí a samozřejmě také peněz.

Základním pravidlem, podle kterého pojištění bytu a domácnosti sjednáváme, zní, že nikdy nedopustíme podpojištění. To je velmi důležité za každé okolnosti. Řekněme, že váš byt má tržní hodnotu 2 000 000 Kč. Říkáte si, že taková škoda vám přece nikdy vzniknout nemůže, leda by byl váš byt zcela zničen. Co se stane, když si ale takovou nemovitost pojistíte pouze na 1 500 000 Kč? V případě, že vám při pojistné události vznikne škoda, řekněme 500 000 Kč, tak se kvůli podpojištění bude pojistné plnění krátit. V tomto případě o zhruba čtvrtinu, takže nedostanete 500 000 Kč, ale pouze 375 000 Kč. A to už je pořádný problém. Podpojištění je vždy špatná cesta.

U pojištění bytu a domácnosti si dejte také pozor, proti čemu všemu se necháváte pojistit. Většinou je dobré, když se pojistíte proti všemu – všem živlům, to především, a mělo by být jedno, jestli půjde o vodu přírodní (záplavy, voda prosakující ze stropu), nebo z vodovodu. Poměrně časté jsou i požáry, krádeže, nebo například vandalismus – rozhodně je lepší, když se nenecháte ničím zaskočit, protože pár korun ročně navíc nás nezabije, statisíce nenahrazených škod už jsou problém větší. Pojištění bytu a domácnosti je nejlepší sjednávat po internetu, i když v tomto případě musíme počítat s tím, že pojišťovna si bude některé informace ověřovat a vše nepůjde vyřešit pár kliknutími myši.