Kde sehnat nejlevnější cestovní pojištění? Co od takového pojištění vůbec čekat?

Nejdůležitější součástí cestovního pojištění je limit léčebných výloh, které za nás pojišťovna zaplatí, když se nám něco stane a my jsme ošetřování, hospitalizování, nebo nedej bože operováni. Lékařská péče stojí opravdu hodně peněz, což si ani neuvědomíme, dokud do zahraničí nevycestujeme – nechrání nás tam totiž české veřejné zdravotní pojištění (až na výjimky, ale o tom později) pojištění léčebných výloh se sjednává na statisíce, nebo miliony korun. To je podstatně více, než třeba na úrazové pojištění pro případ smrti – ano, záleží na nastavení konkrétního pojištění, ale pokrytí léčebných výloh bude prostě vždy nejdůležitější.

Naše nejlevnější cestovní pojištění by tedy mělo ctít toto pravidlo – co nejvyšší limit léčebných výloh a raději osekat různá připojištění. Když se nám ztratí kufr, přijdeme o tisíce, nebo desetitisíce, stejně jako když se budeme muset dříve vrátit z dovolené. Ošklivý úraz nás může, bez řádného cestovního pojištění, zadlužit do konce života. Neměli bychom však raději šetřit na připojištění odpovědnosti.

Kde tedy nejlevnější cestovní pojištění sjednat?

Možností, jak ušetřit, máme několik, ale zdaleka nejlevnější cestovní pojištění sjednáme na internetu. Nezáleží na tom, u jaké pojišťovny (tedy u konkrétních situací ano), ale právě online forma sjednávání je nejlevnější, což platí i pro ostatní neživotní pojištění.

Výhodou online pojištění je i to, že si ho můžeme sjednat na poslední chvíli. S trochou nadsázky (nebo adrenalinu) až na cestě do zahraničí.

Nejlevnější cestovní pojištění ale může znamenat i něco jiného – neplatit nic. To je možné, když cestujeme do zemí Evropské unie, nebo do států, se kterými má Česká republika bilaterální smlouvy (například Chorvatsko) – v těchto zemích platí naše kartička zdravotní pojišťovny. Není to však příliš vhodné řešení, protože péče je v některých zemích dost drahá a cestovatel se v dané zemi řídí jejími pravidly, nikoliv pravidly veřejného zdravotnictví v České republice.