Lidé se v dnešní době k pojištění staví stále poměrně negativně. Může za to mnoho věcí – od nízké finanční gramotnosti, až po otupělost lidí. Ta je způsobena, a to nejen ve velkých městech, velkým počtem finančních a pojišťovacích poradců, kteří nabízejí produkty pojišťoven a hledají si klienty zejména pomocí telefonního kontaktování. Lidé už je tedy neberou vážně a mají pocit, že je tito poradci a makléři chtějí pouze připravit o peníze.

Třetím důvodem mohou být špatné zkušenosti z minulosti – zejména makléři se ženou pouze za co nejvyššími provizemi a klientům buď přímo lžou, nebo jim neříkají vše – když dojde na lámání chleba, tedy pojistnou událost, lidé jsou překvapení, že jim je životní pojištění k ničemu.

A to je škoda. Efekt, který může mít kapitálové životní pojištění pro život, je více než pozitivní. Dokáže být skutečnou oporou a ještě k tomu perfektním způsobem spoření. Co to vlastně kapitálové životní pojištění je?

Jednoduše řečeno, jedná se o typ životního pojištění, kde si mimo pojistných ochran (dávky pro případ invalidity, vyplacení pojistné částky v případě smrti, denní dávky při hospitalizaci/pracovní neschopnosti/léčení úrazu,…) platíme i spoření. Rezerva, kterou si spoříme, je nám zhodnocována takzvanou technickou úrokovou mírou a vše je nám vyplaceno při dožití se konce smlouvy. Technická úroková míra znamená garantované zhodnocení – to co je na smlouvě, to opravdu dostanete. Žádné investice, žádné riziko. Peníze mohou leda tak ještě přibývat – například při dobrém hospodářském výsledku pojišťovny, kdy se rozděluje mezi klienty část zisku, nebo při využití protiinflačních balíčků, které zvyšují částku na spoření, ale i na pojistné krytí a samozřejmě se zvyšuje i pojistné.

Kapitálové životní pojištění je tedy výhodné dlouhodobé spoření a tradiční rizikové pojištění zároveň – u dobře nastavených smluv lze díky zhodnocení zaplatit za vše (rizika i spoření) méně, než nakonec dostaneme – jsme tedy pojištěni, ale ve výsledku nezaplatíme nic navíc.