Jak byste rozdělili pojištění? My na to drahé a levné, respektive nevýhodné a výhodné. Jenže tak snadné to není, takže si raději povíme o tom, jaké druhy pojištění známe. Opusťme teď tradiční rozdělení na pojištění osob, majetku a odpovědnosti a podívejme se jen na ty nejpopulárnější druhy pojištění.

Životní

Nejprve si probereme pojištění životní. Jedná se o velmi zajímavé produkty, na které jsou ale lidé v České republice docela alergičtí. Lidé si myslí, že platí „za nic“ a že je lepší si spořit, ale pojištění nesupluje spoření a spoření nedokáže suplovat pojištění. Každopádně, životní pojištění nás chrání v případě nepříjemných událostí, které odpovídají sjednaným pojistným rizikům (zpravidla jde o úrazy, smrt, hospitalizaci, nemoci, invaliditu,…). Dobrý pojišťovací poradce dokáže pojištění nastavit tak, aby bylo opravdovým přínosem (a při využití spořicí částí pojištění můžeme díky generovanému zhodnocení vydělat více, než za pojištění v průběhu let zaplatíme!).

Neživotní pojištění

Sem patří vše ostatní. Ale jde o tak široké spektrum produktů, že nemá smysl ani všechny druhy pojištění jmenovat. Zkusme však zmínit ty nejdůležitější.

-          Pojištění odpovědnosti – buď za škody způsobené při výkonu povolání, v občanském životě, nebo při pobytu v zahraničí.

-          Pojištění nemovitosti a domácnosti – velmi důležité pojištění, protože nemovitosti jsou často to nejdražší, co máme.

-        Pojištění motorových vozidel – sem spadá povinné ručení a havarijní pojištění

-      Cestovní pojištění – obsahuje zejména pojištění léčebných výloh, ale můžeme si sjednat i celou řadu užitečných připojištění

Existuje také pojištění vkladů v bankách.

A pak samozřejmě najdeme celou řadu pojištění, které s běžným životem souvisí už méně – pojištění cestovních kanceláří proti úpadku, pojištění letadel a lodí, nebo třeba pojištění velkých společností a průmyslových strojů, která jsou uzavírána zcela individuálně.