Do zahraničí nejezdíme jenom na pár týdnů na dovolenou – někteří lidé tam tráví podstatnou část svého života, ať už osobního, nebo pracovního. Pro takové osoby je výhodné, když si uzavřou dlouhodobé cestovní pojištění. Tedy, jak kdy – můžeme se podívat na dva druhy dlouhodobého cestovního pojištění a na to, kdy je vhodné který uzavřít.

Celoroční cestovní pojištění

Nejlevnější možné cestovní pojištění (při přepočtu na dny strávené v zahraničí), které má ale jeden zásadní háček. Není možné na něj pobývat v zahraničí po příliš dlouhou dobu. Jak je to možné, když je to celoroční cestovní pojištění? Toto pojištění opravdu platí po celý rok, ale podmínkou je, že každý kontinuální pobyt v zahraničí nesmí být delší, než stanovená doba – zpravidla měsíc, nebo o něco déle (například 45 dnů). A to může být velký problém, protože vlastně nejde o dlouhodobé cestovní pojištění, ale o výhodnou formu krátkodobého opakovaného cestovního pojištění. A když jde o velké peníze, což u pojištění léčebných výloh v cestovním pojištění vždy jde, není radno si plánovat, že pojišťovnu přechytračíme a budeme v zahraničí déle, aniž by nám to dokázala – bohužel, zkušenosti mluví jasně a pojišťovna se nechá okrást málokdy.

Tento druh pojištění je vhodný zejména pro osoby, které jezdí do zahraničí často, ale brzy se zase vracejí zpět do vlasti. Už kvůli ušetření času za opakované sjednávání se to vyplatí.

Dlouhodobé cestovní pojištění

Pokud plánujete jednu cestu, která má trvat několik měsíců, nezbude vám nic jiného, než si sjednat dlouhodobé cestovní pojištění na denní bázi, kdy čím delší pobyt, tím více zaplatíte. Toto pojištění je mnohem dražší, než celoroční karty pojištění, ale také vás nikdo nebude chtít, abyste se co měsíc vrátili domů do České republiky.

Tyto dva druhy cestovního pojištění si nekonkurují a každý má své využití, ale skutečně dlouhodobé je pouze to druhé.